Kerti tó...

Titusz
Nem: Férfi
x 35
Kapcsolat:

Kerti tó...

• Idézés
  • Be kell jelentkezned ehhez a művelethez!

Hozzászólás Szerző: Titusz »

Mindenkinek megvan ugye a maga kedvenc foglalatossága,hobbija, ugye...Nekem a kedvenc hobbim az olvasás, vagy a fűben való bogarászás nézelődés, ami ugye egy vízparton a legmegnyugtatóbb dolog...Nade mivel itt a közelben nincs vizes terület, hát akkor csinálni szoktam itt, az udvaron...Sajnos nem nagy az udvarunk, de azért egy kis tavacskára futni szokta mindig a terület...Egy ilyen kerti tavacskát nem nagy dolog sose létrehozni úgy,hogy szinte nem kerül semmibe se...És ráadasul, mind a mérete, mind a helye tetszőlegesen változtatható akár évröl évre is, igény szerint... Az én módszerem erre a következő...Fogok egy közönséges ásót, és az az évre kinézett helyen elkezdem ásni a leendő tó gödrét...Mivel mondom, kicsi az udvarunk nagyon, ezért csak kb.2-3 m2-nyi területet szoktam felásni, de ezt úgy,hogy teljesen esetleges legyen a gödör mélysége mindenütt...A legnagyobb mélysége kb. 50 centi szokott lenni, a legkisebb meg vagy 10-15 centi...Aztán miután készen vagyok a gödörrel, veszek egy jó erős, vastag nejlonfóliát, és ezt lefektetem a gödör aljára, majd a kiásott földböl valamennyit visszalapátolok a fóliára,hogy kb.10 centis földréteg fedje a fóliát a legtöbb helyen...Aztán miután ez megvan, feltöltöm vízzel a gödröt, és már készen is van ugye az udvaromon a kis kerti tó, amiböl a víz már nem fog elszivárogni sose, max.csak az elpárolgott vizet kell időnként pótolni némi esővízzel...De erre viszont vigyázni kell mindig...Hogy SOSE kút vagy csapvíz kerüljön a kerti tóba, már a gödör feltöltését is esővízzel kell végezni!!!! Ha másképpen nem megy, akkor az udvaron keresztül az esőcsatornát kell odavezetni ideiglenesen a tóhoz...

Titusz
x 35
Kapcsolat:

Re: Kerti tó...

• Idézés

Az azért lenyeges dolog,hogy CSAK esővíz kerüljön a tóba, mert a kút vagy csapvíz ugye mindig sós! És ha az elpárolgott vizet csapvizzel pótoljuk, akkor előbb-utóbb ugye túlságba is sós lesz a tó vize,mert felhalmozódik benne fokozatosan a só...Ezt pedig a vizinövények meg az állatok egy idő után már nem fogják bírni...Nade térjünk vissza ezen kis kitérő után magához az elkészült tóhoz...Számomra fontos dolog mindig a gazdag növény és állatvilág is a kis tóban, anélkül nem ér az egész semmit se...Először ugye a vizinövényzetröl kell gondoskodni...Én ezt úgy szoktam megoldani, hogy a bringámon eltekerek a legközelebbi természetes tóhoz, és ott szedek a vízböl vagy három marék hínárt...Ezt a néhány marék hínárt egy erős nejlonzacskóba teszem némi víz mellé, aztán hazafuvarozom a bringán a saját tavamba, és beleteszem a vízbe...Innentöl meg akkor már biztosítva van mind a növényvilág, mind pedig az állatvilág a kis tavamban ugye, mivel a hínárra tapadva vizicsigák meg szitakötőlárvák is kerülnek az új tó vizébe mindig...Ezen kezdés után meg már benépesül hamar mindenféle egyébb vizirovarral, esetleg békával, szalamandrával is majd a kerti tó...Meg legfőképpen SZÚNYOGLÁRVÁVAL! Ha nincs szitakötőlárva állandó jelleggel a vízben, az nagy bajt tud ugye okozni, mert ez esetben a szúnyogok egy-két héten belül el fogják árasztani a környéket!! De ha van szitakötőlárva a vízben, akkor egy darab szúnyog nem fog szinte soha kijönni a vízböl, mivel a szitakötőlárvák felfalják majd gyakorlatilag az összes szúnyoglárvát, úgyhogy max.csak mutatóba lehet majd látni egyet-egyet...Annyi meg olyan nagy kellemetlenséget nem tud okozni majd...
Samantha
Nem:
x 23
x 34
Kapcsolat:

• Idézés

Hozzászólás Szerző: Samantha »

Ne haragudj, hogy pontosítok, de annak ellenére, hogy köze nincs az észrevételemnek a kerti tóhoz - zavarja a szemem, és nem tudok szó nélkül átugrani az igencsak erősen félreérthető megfogalmazás felett.

Azt írod:
...a kút vagy csapvíz UGYE MINDIG SÓS...

Ez így úgy érthető, hogy: sós, mint egy étel, amelyik sós...mintha konyhasó lenne a csapvízben meg a kútvízben...hmmm...hááát...izé...🙂

Szóval nem mindegy, hogy valami sós, vagy sók vannak benne!!! 🤔

Érted ugye a különbséget?

A "só", hétköznapi nyelven a konyhasó, a (kősó) NaCl (nátrium klorid).
Ha van is a kút vagy csapvízben - esetleg nyomokban - mert mondjuk ezüst-nitráttal klorid-reakciót akár simán ad(hat) mindkettő, de itt most nem erről van szó.

Próbálom érthetően, annak is, aki - veled ellentétben - nem ért a kémiához.
Az esővízzel ellentétben a csapvízben "oldott anyagok", többek között, Ca-és Mg-karbonátok, és Ca-és Mg-hidrogén-karbonátok IS vannak, melyek a víz keménységét - nagyon-nagyon leegyszerűsítve: vízkő - okozzák. Ez az, vagyis a benne lévő különféle "oldott anyag" közük ezek azok, amelyek nem kívánatosak a kerti tavunkba. Mindez az esővízben jó esteben egyáltalán nincs, vagy legalábbis jóval-sokkal kevesebb, - illetve "útközben" szedi össze, pl sziklákon, köveken átfolyva - (igen, tudom az ereszcsatornán átfolyva nem találkozik sziklákkal sem 🙂) ezért 0-4 közötti a "keménysége", ellentétben a vezetékes vagy kútvízzel.

Igen, tudom, kémiailag a karbonátok is "sók", a szénsav sói, s átfogóan ezek akkor így tekintve "sók", na de itt szerintem a megfogalmazásod, ha nem is teljesen hibás, de félreérthető, mert egy étel az lehet "sós", de a csapvíz, kútvíz nem.

Így úgy vélem..."a kút vagy csapvíz ugye mindig tartalmaz (különféle oldott ásványi) sókat..." megfogalmazás lenne helyénvaló, félre nem érthető.

És bocsánat még egyszer a pontosításért.
Samantha
Nem:
x 23
x 34
Kapcsolat:

• Idézés

Hogy a témához is szóljak: én sajnos évek óta sehol nem láttam szitakötőt.
:s:

És attól félek, nálunk egész évben nem gyűlne össze annyi eső, amennyi egy ilyen tó "tavasztól-őszig" állandó szinten tartásához szükséges...
Idén még csak egyszer esett itt eső, a múlt héten valamelyik nap.
Az ereszcsatorna alatt álló hordó félig sem telt meg. Már feltölteni sem tudnám, nemhogy szintén tartani. :crying:

Idén már el kezdted csinálni a kerti tavad, vagy mikor fogsz majd hozzá?

Lehet kapni ilyen gyerek műanyag medencéket, vagy inkább kis homokozót, az keményebb anyagból készül. Valamelyik nem felelne meg a célnak? Abban is lehetne különböző "szinteket" is kialakítani.

Titusz
x 35
Kapcsolat:

• Idézés

Jól van na...Nem kémikusi értelemben használtam fentebb a "sós víz" fogalmát,hanem csak hétköznapi szinten, hogy egyszerűen megkülönböztessem a csap és kútvizet az esővíztöl...A csap és kútvíz ugyanis nem alkalmas kerti tóba, mint ahogy mondjuk locsolásra sem az igazi ugye...Mivel azért csak "sósvizek" ezek, amik HOSSZÚTÁVON nem tesznek jót sem a termőföldnek, sem a kerti tavaknak...Ezért is hasznos dolog az mindig-minden kiskertben, ha gondosan ÖSSZEGYŰJTJÜK tartályokba-ciszternákba az esővizet, és azokbol locsolunk mindig, illetve azokbol PÓTOLJUK A KERTI TAVAK elpárolgó vízmennyiségét! Kerti tavat amúgy valóban lehet létrehozni az udvarunkon még a fentebb leírt módnál is egyszerűbben, pl. egy jókora műanyag GYEREKHOMOKOZÓ beszerzésével...Ha megelégszünk akkora meg olyan formájú tóval is, amekkora a homokozó területe illetve alakja, akkor nincs ezzel semmi gond! Sőt...Még nagyon jó ötlet is tud lenni az ilyen, ugyanis ha új helyre akarjuk költöztetni a kis tavunkat, ALACSONY VÍZÁLLÁS ESETÉN könnyedén arrébb tudjuk csúsztatni az új helyre...Nekem is volt már sokszor ilyen "műanyagtavam," mivel időnként ha hoztak valamit az udvarra, akkor útban volt a kerti tó, úgyhogy arrébb kellett költöztetni...Ilyenkor kimertem valamennyit a vízböl, és amikor már mozdíthatóvá vált a homokozó, akkor óvatosan arrébbcsúsztattam...Aztán amikor az új helyére ért, akkor a kimert vizet visszapótoltam, és már rendben is volt újra minden...
Titusz
x 35
Kapcsolat:

• Idézés

Amúgy a szitakötőlárvák érdekében jó az,ha a műanyagaljú kerti tavunkban mindig legalább 10 centi vastag iszapréteg van folyamatosan, mivel a szitakötőlárvák nagy többsége két-három év alatt fejlődik ki imágóvá, és ezen okbol a lárvák télire beássák magukat a tavak iszaprétegébe, és ott szoktak áttelelni...Úgyhogy a kerti tavunk sohase legyen csupaszon fólia vagy műanyagaljú...Szitakötőlárvák állandó jelenléte nélkül ugyanis meg fognak enni minket ugye a szúnyogok nyaranta, amik a tavunk vizében fognak tenyészni kikerülhetetlenül...Meghát ugye a kifejlett szitakötők is nagy szúnyogvadászok, ráadásul színpompás, érdekes és látványos jelenlétükkel nagyban tudják fokozni a kerti tavunk környékének az esztétikai látványát...Hű...Az bizony nagyon megkapó látvány tud lenni, amikor csodaszép szitakötők tucatjai röpködnek meg kergetőznek egész nyáron a kerti tavunk környékén...Majd nézz szét valamikor a tágabb környéketeken Szami, hátha van valahol legalább egy horgász, vagy bányató, ahonnan hínárt, és az azokra tapadó szitakötőlárvákat, meg vízicsigákat tudol begyűjteni...Mondom, nemsok hínárt kell begyűjteni, elég vagy 2-3 maroknyi, viszont MINDIG valami vödörben vagy erős nejlonzacskóban kell hazavinni a hínárt, ami vödörben vagy zacskóban víz van...Mivel a szitakötőlárvák csak vízben maradnak életben ugye a szállítás során...Nem hiszem el,hogy nincs egyetlen tó sem a környéketeken...
Samantha
Nem:
x 23
x 34
Kapcsolat:

• Idézés

Valóban nincs tó a közelben, a környéken, - csak folyó, források, patakok - de ha lenne is, nekem nincs kerti tavam, akkor így minek szerezzek be 2-3 marék hínárt és hova?

Egyébként "ezer éve" nem láttam szitakötőt...talán a "tóhiány" miatt.

Legutoljára a Mátrában a Sástónál láttam.
Egyébként jártal már arra?
Nagyon szép.

(Hacsak nem építették be azt is, az elmúlt években, amióta nem láttam.)

Én nagyon szerettem ott sétálgatni, ücsörgni a partján.

Titusz
x 35
Kapcsolat:

• Idézés

Én még sose jártam a Mátrában...Amúgy nemtudom,hogy honnan veszed azt, hogy felétek nem élnek szitakötők...Akkor a tavaly látott kék és zöld színű acsák azok mik voltak szerinted? Azok is szitakötők pedig, mégpedig szerintem a legszebb szitakötők...Ha viszont láttál tavaly acsákat a környéketeken, akkor lennie kell a közelben egészen biztosan valami tónak, vagy legalábbis lassú vízfolyásnak...Majd figyeld idén is mindig az acsákat, hogy merröl jönnek...Amerröl jönnek majd, arrafelé lesz a tó is, amiben tenyésznek...
Titusz
x 35
Kapcsolat:

• Idézés

A csuda essen bele, hogy még mindig nem bírt bealgásodni a kerti pocsolyám...Úgy bosszant az, hogy már lassan a júniusban járunk, aztánmeg még mindig áttetsző, tiszta, szinte halott a vize...Pedig azért létesítettem a pocsolyát az udvaron, hogy NYÜZSÖGJÖN BENNE AZ ÉLET! De akkor se béka nincs még mindig a vízben, se alga, se szitakötőlárva, se hydra, se semmi, egy-két szerencsétlen vízibogarat leszámíva...Szégyenszemre még szúnyoglárva sincs a vízben! Hát ki látott már ilyet? Más éveken ilyenkor már csakúgy nyüzsgött a víziélet az udvari tavamban/pocsolyámban, de idén eddig még szinte nincs is a vízben semmi...Borzalmasan bosszantó ez a helyzet...
Titusz
x 35
Kapcsolat:

• Idézés

Hű...Ma délután láttam a tavam felett repkedni egy csodaszép, ACÉLKÉK SZÍNŰ, JÓKORA ACSÁT! Ez jó jel...Azt jelenti, hogy ha szerencsém lesz, akkor nemsokára lesznek szitakötő, vagy inkább acsalárváim a vízben...Petézéskor szoktak ugyanis magányos szitakötők így, kis ideig ide-oda repkedni a vizek felett, aztán utána meg gyorsan eltűnni...Nos...Ez a mai acsa pont így viselkedett! Hm...Acsáim eddig még egy éven sem voltak,de hátha akkor most lesznek majd! Bízzunk benne...(Bár az nem sok jót ígér, hogy ha minden igaz, akkor a KÉK SZÍNŰ acsák azok bizony hímek...De abban bízok,hogy ha egy hím acsa már van a környéken, akkor idővel hátha előkerül majd egy másik,nőstény acsa is...Ami barna színű lesz majd valszeg...)
Válasz küldése