Kedvenc könyveink (könyvajánló)

Titusz
Nem: Férfi
x 35
Kapcsolat:

Re: Kedvenc könyveink (könyvajánló)

• Idézés
  • Be kell jelentkezned ehhez a művelethez!

Hozzászólás Szerző: Titusz »

Nade mely könyveket vittél akkor el? Egyedül csak a Szökevény robotot? Vagy még mást is?

Samantha
Nem:
x 23
x 34
Kapcsolat:

• Idézés

Hozzászólás Szerző: Samantha »

Titusz írta: 2022. június 17. 16:53 Nade mely könyveket vittél akkor el? Egyedül csak a Szökevény robotot? Vagy még mást is?
De hisz írtam 2022. június 13. 18:32-kor:

"Egyébként - nem mindennapi módon - hozzám került ma 2 delfin könyv.

"A sátán kutyája" (Sir Arthur Conan Doyle) 1966, és "A szökevény robot" (Lester Del Rey) 1977."
Titusz
x 35
Kapcsolat:

• Idézés

Na jó, de úgy voltam vele, hogy azóta már vittél el további könyveket is...
Titusz
x 35
Kapcsolat:

• Idézés

A Sátán kutyájának nekikezdtél már, Szami? Nekem nagy kedvencem ez a könyv, csak ugye ilyen rekkenő, száraz nyári melegben képtelen vagyok olvasni...Mármint A Sátán kutyáját persze...Ez a könyv az esős, nyirkos,hűvös őszi időkre való nekem, mivel ugye a történet is a hűvös-ködös Angliában játszódik...Szóval ha eljön majd az ősz, akkor újra a kezembe fogom majd most is venni a könyvet, sokadjára is...Az nem számít semernyit sem, hogy olvastam már vagy húszszor is...Én ugyanis sohasem a történetéért olvasok el egy-egy regényt,hanem a hangulatáért...Aztánmeg hogy a hangulat minnél magávalragadóbb legyen, olyan évszakban olvasom mindig az adott könyvet, amilyen évszakban az játszódik...A túlságosan széthúzott cselekményű könyveket ezért nem is szeretem...De ez A Sátán kutyája nincs nagyon széthúzva...Ezért is nagy kedvencem...
Samantha
Nem:
x 23
x 34
Kapcsolat:

• Idézés

Nem, most nem.
Ismerem, olvastam már többször, de most nem kezdtem el olvasni.

Ezek szerint szereted.
Filmen láttad?
Titusz
x 35
Kapcsolat:

• Idézés

Persze...Láttam már filmen is, de nekem az eredeti könyvváltozat azért jobban tetszett...Tudod jól,hogy én nemnagyon rajongok sose a könyvek "megfilmesítéséért"...Amúgy a Drakulát Bram Stokertol olvastad már? Vagy hallottál már róla? Hú...Nekem az összes misztikus vámpírkönyv közzül az a legnagyobb kedvencem! Hiába pedig kicsit avitt regény már mára ugye...
Samantha
Nem:
x 23
x 34
Kapcsolat:

• Idézés

Titusz írta: 2022. július 8. 13:58 Persze...Láttam már filmen is, de nekem az eredeti könyvváltozat azért jobban tetszett...Tudod jól,hogy én nemnagyon rajongok sose a könyvek "megfilmesítéséért"...Amúgy a Drakulát Bram Stokertol olvastad már? Vagy hallottál már róla? Hú...Nekem az összes misztikus vámpírkönyv közzül az a legnagyobb kedvencem! Hiába pedig kicsit avitt regény már mára ugye...
Igen, olvastam, persze. Nagyon jó, rengeteg filmváltozata készült már, de olvasva a legjobb, nekem egyik filmfeldolgozás sem tetszik igazán...

Mondjuk én mással szemben is elfogult vagyok: nekem Lőrinc L. Lászlótól "A gonosz és a fekete hercegnő" is roppant módon tetszik.
Samantha
Nem:
x 23
x 34
Kapcsolat:

• Idézés

Elolvastam "A szökevény robot"-ot.

Hááát...furcsa-kettős érzésem van vele kapcsolatban...és egy kritikával kezdeném, mert nem tudom, kikhez, mely korosztályhoz szól a regény. (nem ismerem az író munkásságát, nem hallottam még róla, nem olvastam mást tőle, de ezek után nem is vágyom tőle másra.)

Mert ez 80%-ban mese, ami gyerekeknek szól a barátságról, viszont 20 %-ban olyan súlyosan elgondolkoztató, hogy abba egy nyolc-tizenegykétéves nem gondol bele, meg sem érti, fel sem fogja, nem tudja továbbgondolni...igaz, egyes felnőttek sem, hiába kerülne a könyv a kezükbe.

Viszont egy - mondjuk 14-16 éves, aki el tudna már merengeni ezeken - az meg már a "gyerekes" cselekmény miatt nem olvasná tovább a 10. oldalnál.

Ez ugye, ifjúsági regény, - s ahogy sejtettem - a 80-as években élő 10-12 éves kisfiúknak még nagy élmény lehetett. Sajnos vannak regények, amelyek idejüket vesztik. Egy mai 10-12 éves kisfiú e könyvet olvasva 5 oldal után hahotázásban törne ki, becsukná a könyvet, s visszaülne háborúsdit, vagy zombist játszani a számítógépe elé.

Persze az örökös "ember-robot" kérdések - melyekkel egy gyermek nem foglalkozik - már itt is megmutatkoztak 1977-ben, amikor még azért távolabb álltunk a mesterséges intelligenciától, mint manapság.
Mikor pl.sakkozik a robot a kapitánnyal...természetes, hogy ő nyer, hisz megtanult minden egyes lépést, kombinációt - s ezt az ember zokon is veszi.( Ez volt a kedvenc részem... persze, hisz felnőtt fejjel olvastam.)
Mondjuk, hogy ezzel a robot "tisztában is van"...TUDJA, hogy mindent tud, meg azt is hogy gyorsasága bosszantja az embert...de ez már ugye megint súlyosabb kérdés...

De egyébként meg: mennyire vannak érzései egy robotnak, vagy pedig megtanulja, hogy az mi, és milyen lehet, próbálja felfogni... ideiglenesen "megteszi amíg nincs más"...nade hogyan, hogyha IGAZÁBÓL nem éli át, nem érzi? Hogy tud ez átalakulni, hogy érezheti-tanulhatja meg mégis?
Ha egyszer engedelmeskedik, mert azt tartja helyesnek, hisz erre van programozva (ami ismét ellentmondás, hisz ha erre van programozva, és nincs elromolva, akkor hogy bírálja felül?) akkor mégis miért és főként hogyan tud ÖNÁLLÓAN DÖNTENI másként átértékelni, felülbírálni?
Tele van a regény ilyen ellentmondásokkal...
Persze ezek az ellentmondások az "ifjúságnak" nem tűnnek fel, ezek a gondolatok - és ezek továbbgondolása - viszont 10-12 éveseknek meg még elég magvasak, ők még ebbe nem gondolnak így bele...sajnos a mai gyerekek annyira sem, mint a 40 évvel ezelőtti 10 évesek.
Nekik ez még egy izgalmas, (akár elképzelhető) történet lehetett a gyerek-robot barátságról...egy mai gyerek erre csak elhúzná a száját.

Sajnos én pedig már nem tudom eléggé gyermeki szemmel olvasni, s gyerekként nem is olvastam volna végig, ugyanis sosem voltam kisfiú, aki ennyire örült volna egy robot barátnak...ott csuktam volna be a könyvet, ahol a kisfiú kiszállt a Földre induló űrhajóból...mert én inkább a húgával tudtam volna azonosulni, aki a friss gyümölcsökkel szeretett volna "találkozni" a Földön...

De ha már mese és robotok...nem hiszem, hogy azzal van gond, hogy már felnőttem: a "Mikrobi" c. magyar razfilmet ma is nagyon szeretem.
Mert az tényleg mese, gyerekeknek való, "nehéz" gondolatok nélkül.
Titusz
x 35
Kapcsolat:

• Idézés

Igen...A "Mikrobi" rajzfilmsorozat nekem is nagy kedvencem volt gyerekkoromban, akárcsak a "Varázsceruza"...(Látod mennyi mindenröl tudtál volna nekem/velem beszélni, ha megszólítottál volna valahol pesti koromban?) A szökevény robot mai fejjel nézve persze,hogy kissé bugyuta gyerekmese, de annó maga volt számomra az "űrkorszaknak," a jövőnek a bemutatása, világa! A kisiskolás gyerekek azok mindig fogékonyak az ilyesmire egy bizonyos kor fölött, vagy alatt...Főleg a fiúk...Nálam ezen a téren NÉGY JÓL ELKÜLÖNÍTHETŐ SZAKASZ VOLT ANNÓ...Az első szakasz volt A szökevény robot világa,dimenziója...Aztán amikor ezt kinőttem, jött a "Csillagok háborúja" szakasz...Mind filmen, mind könyvben...Aztán ezután jött a "Cirkusz a Holdon" időszak...(Ez a "Cirkusz a Holdon" egy nagyon minőségi sci-fi regény volt, félig gyerek, félig felnőtt olvasók számára...Azaz "tinédzser" olvasóknak szánva...Szerzője Mányi László...) Végül a negyedik időszakom a KŐKEMÉNY, "felnőtt sci-fi" világa volt, a "A felderítő" címmel futó novellagyűjtemény...(Szerzője Kaszás István...)Ha jól tudom a dolgot, anyádnak megvolt annó ez a novelláskötet...Olvastad ezeket a novellákat? Hú...Számomra ez az elbeszéléskötet volt vagy 20 éves koromig a sci-fi műfaj utolérhetetlen csúcsa...Azóta is csak Lem írásai tudják szerintem felülmúlni...
Samantha
Nem:
x 23
x 34
Kapcsolat:

• Idézés

Titusz írta: 2022. augusztus 1. 12:29 ..."A felderítő" címmel futó novellagyűjtemény...(Szerzője Kaszás István...)Ha jól tudom a dolgot, anyádnak megvolt annó ez a novelláskötet...Olvastad ezeket a novellákat?
Nem, nem volt meg neki...nem is hallottam erről. Így nem is olvastam.
"Titusz" írta:Igen...A "Mikrobi" rajzfilmsorozat nekem is nagy kedvencem volt gyerekkoromban, akárcsak a "Varázsceruza"...(Látod mennyi mindenröl tudtál volna nekem/velem beszélni, ha megszólítottál volna valahol pesti koromban?)
:)
Válasz küldése